HUDEBNÍ TEORIE A PEDAGOGIKA
POPIS
Studium doktorského studijního programu je zaměřeno především na vědecký výzkum. O svých poznatcích budete referovat na vědeckých konferencích a v odborných periodicích. Studium je zaměřeno tak, abyste se mohli metodicky i prakticky věnovat vlastní vědecké práci.
CO SE NAUČÍTE
Dokážete identifikovat relevantní výzkumná témata, volit adekvátní metody a orientovat se v současných postupech analýzy dat. Naučíte se pracovat s odborným cizojazyčným textem a získáte přehled o odborných periodicích.
JAK SE UPLATNÍTE
Absolventům studia Hudební teorie a pedagogika se uděluje akademický titul „doktor“, ve zkratce „Ph.D.“ uváděné za jménem. Absolventi DSP Hudební teorie a pedagogika se mohou uplatnit především jako vědecko - pedagogické osobnosti na hudebně výchovných katedrách pedagogických fakult, na konzervatořích, dále jako odborní vědečtí a výzkumní pracovníci ústavů resortu školství mládeže a tělovýchovy i kultury, eventuelně jako špičkoví hudební pedagogové na školách všech stupňů.
OBOROVÁ RADA DOKTORSKÉHO STUDIA:
Každý doktorský studijní program má oborovou radu, která sestává z profesorů a docentů, případně dalších odborníků v daném oboru. Oborová rada zejména projednává návrhy témat disertačních prací a jejich změny, navrhuje složení komisí pro přijímací řízení, navrhuje školitele, projednává rozsah požadavků nutných ke státní doktorské zkoušce, navrhuje děkanovi předsedu, místopředsedu a členy zkušební komise pro státní doktorskou zkoušku a obhajobu disertační práce, navrhuje oponenty disertačních prací.
doc. Mgr. Vít Aschenbrenner, Ph.D., katedra hudební výchovy a kultury FPE ZČU Plzeň
Prof. Mgr. MgA. Jiří Bezděk, Ph.D., katedra hudební výchovy a kultury FPE ZČU Plzeň
Prof. PhDr. Jan Vičar, CSc., katedra hudební výchovy a kultury FPE ZČU Plzeň
Doc. PaedDr. Daniela Mandysová, , katedra hudební výchovy a kultury FPE ZČU Plzeň
Doc. PaedDr. Marie Slavíková, CSc.,, katedra hudební výchovy a kultury FPE ZČU Plzeň
Mgr. et Mgr. Romana Feiferlíková, Ph.D., katedra hudební výchovy a kultury FPE ZČU Plzeň
ŠKOLITELÉ:
Prof. Mgr. MgA. Jiří Bezděk, Ph.D., katedra hudební výchovy a kultury FPE ZČU Plzeň
Prof. PhDr. Jan Vičar, CSc., katedra hudební výchovy a kultury FPE ZČU Plzeň
doc. Mgr. Vít Aschenbrenner, Ph.D., katedra hudební výchovy a kultury FPE ZČU Plzeň
doc. PaedDr. Daniela Mandysová, katedra hudební výchovy a kultury FPE ZČU Plzeň
doc. PaedDr. Marie Slavíková, CSc., katedra hudební výchovy a kultury FPE ZČU Plzeň
doc. PaedDr. Miloš Kodejška, CSc. – externí
POVINNOSTI STUDENTA A HODNOCENÍ PRŮBĚHU STUDIA.
- Studijní povinnosti:
Studium v doktorském studijním programu probíhá v rámci kreditního systému podle individuálního plánu pod vedením školitele (ISP), který vypracuje student na začátku studia. Jeho kontrola probíhá na studijním oddělení každoročně. Kontaktní osoba Mgr. et Mgr. Romana Feiferlíková, Ph.D.
V rámci individuálního studijního plánu (ISP) studenti absolvují zkoušky z povinných předmětů a zkoušky z povinně volitelných předmětů v požadovaném počtu kreditů – viz Studijní plán.
Dále vykonají Státní doktorskou zkoušku a obhajobu disertační práce.
Studenti mají za povinnost publikovat v průběhu studia studie v recenzovaných časopisech či sbornících, zúčastnit se konferencí.
- Přímá pedagogická, organizační ad. práce na katedře.
Studenti v prezenční formě studia jsou dále pověření výukou hudebních předmětů v bakalářských a magisterských programech v rozsahu 5 hodin týdně (bez možnosti přímého zkoušení studentů), úkoly při organizačním zabezpečení konferencí, koncertů a podobných akcí pořádaných mateřským pracovištěm,
DISERTAČNÍ PRÁCE
- Disertační práce se předkládá ve třech exemplářích, vázaných ve formátu A4. Současně odevzdává doktorand 10 exemplářů resumé (tzv. autoreferát), které informuje o obsahu práce, o použitých metodách řešení a o možnostech aplikace (cca 15 stran strojopisu), alespoň s jedním cizojazyčným shrnutím problematiky. Dále resumé obsahuje seznam publikovaných, k tématu disertace se vztahujících, prací autora (u prací se spoluautory s vymezením jejich podílu).