Realizované konference
- Education, Art and Digital Technology in Teaching 2024
- Doctoral Mini-conference 2023
- Visegradská konference v polském Rzesówe
- Teorie a praxe hudební výchovy VII
- Křest publikace 1. Česko–brazilsko–portugalské konference
- Konference doktorandů
- Education, art and digital technology in teaching
Konference "Czech Republic and Portuguese language countries: Education, Art, Digital technology in teaching"
Mezinárodní konference Czech Republic and the Lusophonic countries: Education, Art, Digital technology in teaching umožňuje setkání a výměnu odborných zkušeností vyučujících ze všech typů škol. Součástí dvoudenní konference je i večerní koncert. Druhý ročník konference se uskuteční 6. a 7. května 2024 v Plzni. Srdečně vás zveme!
Doctoral Mini-conference 2023
Vážené kolegyně, Vážení kolegové, doktorandky a doktorandi, školitelky a školitelé,
ve dvouletém odstupu jsme se rozhodli opět uspořádat pracovní doktorandskou Minikonferenci 2023 (Mini-conference 2023 Online, 24 November 2023, 1-6 pm (CET)), na níž bychom rádi uvítali příspěvky všech prezenčních plzeňských a případně i Vašich doktorandů, kteří by v angličtině zhodnotili volnou formou současný stav svého výzkumu. Setkání poskytne prostor pro případnou prezentaci školitelů apod. Naše konference je ryze pracovní, avšak má mezinárodní rozměr. Její termínové a časové umístění (pátek odpoledne) je koordinováno s brazilskou spolupořádající institucí.
Pošlete nám prosím co nejdříve název a klíčová slova svého zamýšleného vystoupení/příspěvku a případné technické požadavky, zejména informaci, zda budete prezentovat rovněž hudební ukázky. Podle toho zvolíme vhodnou platformu (meet nebo zoom, nebo teams). Informujte prosím o této akci své doktorandy a vyzvěte ty nejlepší k účasti. Zveme tentokrát k účasti i doktorandy z dalších českých univerzit, pokud projeví o setkání online zájem.
Prosíme, abyste nám co nejdříve (co nejdříve) zaslali název a klíčová slova zamýšleného příspěvku/představení.
Děkujeme
Západočeská univerzita v Plzni - Universität Koblenz - State University of Rio Grande do Sul, Porto Allegre
Minikonference 2023 Online, 24. listopadu 2023, 13-18 hodin (SEČ)
Spolupředsedající:
- Prof. Gladis Falavigna (Brazílie)
- Dr. Romana Feiferlíková (Česká republika)
- Prof. Lina Oravec (Německo)
- Prof. Jan Vičar (Česká republika)
VISEGRADSKÁ KONFERENCE V POLSKÉM RZESÓWE
Katedra hudební výchovy a kultury FPE ZČU v Plzni ve spolupráci s Hudebním institutem Univerzity v Rzeszówě a za spolupráce dalších spřátelených univerzit (FF Prešovské univerzity v Prešově a PF Univerzity Komenského v Bratislavě) pořádala pod záštitou Evropské asociace pro hudbu ve školách (EAS) a rektora Rzeszowské univerzity (prof. dr hab. Sylwester Czopek) Visegrádskou konferenci pro studenty a doktorandy TEORETICKÉ A PRAKTICKÉ INSPIRACE PRO HUDEBNÍ VZDĚLÁVÁNÍ.
Konference se konala ve dnech 16. - 18. listopadu 2022 v budově Institutu hudby Rzeszowské univerzity (Polsko).
Příspěvky, které byly prezentovány v angličtině, polštině, slovenštině nebo češtině se koncentrovaly na otázky týkající se systému všeobecného a (uměleckého) odborného vzdělávání, Inovace hudebních činností. Příspěvky představovaly osobnosti, které se zasloužily o rozvoj hudebního vzdělávání a také inspirativní pedagogické projekty, které vedou ke zlepšení školní praxe. Účastnické příspěvky vyjdou v konferenčním sborníku, který se připravuje na KHK a editorem je doc. Miloš Kodejška, CSc. , který je zároveň vedoucí Visegrádské skupiny.
Součástí konferenčního programu byly hudební výukové semináře a také večerní koncert, na kterém s velkým úspěchem vystoupil barytonista Filip Bandžak, student doktorského studijního programu Hudební teorie a pedagogika na KHK FPE ZČU v Plzni.
Článek: https://info.zcu.cz/clanek.jsp?id=4961
VĚDECKÝ A ORGANIZAČNÍ VÝBOR VISEGRÁDSKÉ KONFERENCE
- Prof. Miroslav Dymon, PhD., – Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Muzyczny (PL)
- Mgr. et Mgr. Romana Feiferlíková, Ph.D. - Západočeská univerzita v Plzni (ČR).
- doc. PaedDr. Miloš Kodejška, CSc. – Západočeská univerzita v Plzni (ČR)
- prof. PhDr. Jan Vičar, CSc. - Západočeská univerzita v Plzni (ČR)
- Mgr. Jaroslava Štefanová - Západočeská univerzita v Plzni (ČR)
- Doc. PhDr. Marek Sedláček, Ph.D. – Masarykova univerzita v Brně (ČR)
- Prof. PhDr. Jiří Luska, CSc. - Univerzita Palackého v Olomouci (ČR)
- PaedDr. Jana Hudáková, Ph.D.– Prešovská univerzita v Prešově (SK)
- PaedDr. Lenka Kaščáková, Ph.D. – Univerzita Komenského v Bratislave (SK)
- Mgr. Michaela Kruželová - Univerzita Komenského v Bratislave (SK)
- Dr. Gabriela Konkol – Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku (PL)
- Dr. Jarosław Chaciński – Akademia Pomorska w Słupsku (PL)
- prof. Noémi Maczelka, DLA – Szeged University, „Juhasz Gyula“ Faculty of Education (HU)
TEMATICKÉ OBLASTI KONFERENČNÍCH PŘÍSPĚVKŮ
- I. Problematika systému všeobecného a odborného vzděláván
- II. Inovace v hudebních činnostech
- III. Prezentace osobností, které se zasloužily o rozvoj hudebního vzdělávání
- IV. Inspirující pedagogické projekty pro zkvalitnění školní praxe
- V. Zájem uskutečnit hudebně didaktický workshop
Úspěšná reprezentace Fakulty pedagogické na mezinárodní konferenci v Praze
Ve dnech 11.–12. listopadu 2021 se konala na Karlově univerzitě v Praze mezinárodní konference „Teorie a praxe hudební výchovy VII“. K jejímu zdárnému průběhu výrazně přispěli plzeňští doktorandi oboru Hudební teorie a pedagogika, jejichž referáty pokryly více než čtvrtinu programu dvoudenního jednání. Výsledky svého dosavadního bádání představili Filip Bandžak (Tréma a prostředky její eliminace u operního pěvce), Soňa Bařtipánová (Simulační inkubátor jako nástroj výuky hudebního managementu na pedagogické fakultě), Elvira Gadžijeva (České pěvecké sbory v době pandemie – výzkumné šetření), Anna Kozáková („Milá Lottko“: Edice korespondence Bohuslava Martinů a Charlotte Martinů), Veronika Růžičková (Impulsy pro hudební edukaci v mateřských školách – co změnila pandemie) a Aleš Sladký (Aktivizace žáků při výuce populární hudby a základy improvizace). Doktorand a význačný barytonista Filip Bandžak navíc vyvolal nadšení posluchačů přidruženého koncertu svým přednesem Schubertových a Mahlerových písní. Konferenci zorganizoval a řídil nový pedagog Katedry hudební výchovy a kultury FPE ZČU doc. PaedDr. Miloš Kodejška, CSc.
KŘEST PUBLIKACE Z 1. ČESKO-BRAZILSKO-PORTUGALSKÉ KONFERENCE
KHK s potěšením oznámuje, že vyšla kniha Anais da 1ª Conferência Internacional de Países de Língua Lusófona e Tcheca: Educação, Arte, Tecnologias e Empreendedorismo v nakladatelství Editora Appris, Curitiba.
Kniha je výsledkem 1. International Conference of Lusophone and Czech Countries: Education, Art, Technologies and Entrepreneurship a 12. července ve 13:45 brazilského času (+ 5 hodin v ČR) on-line proběhne slavnostní křest.
Odkaz pro stažení videozáznamu hudebního vystoupení najdete zde.
Konference doktorandů
V pátek 5. března 2021 se uskutečnila on-line mini konference doktorandů z Katedry hudební výchovy a kultury ZČU v Plzni a doktorandů z Fakulty Filologie z Ústavu pro hudební vědu a hudební výchovu v Koblenz Landau. Pod vedením prof. Jana Vičara a ředitelky Ústavu pro hudební vědu a hudební výchovu prof. Dr. Liny Oravec vystoupili čeští i němečtí doktorandi s referáty, ve kterých představili témata svým disertačních prací a a k nim se vztahující probíhající výzkum. Mimo 8 prezentujících se konference zúčastnilo 20 posluchačů z ČR i z Německa.
Formát konference se velmi líbil, takže se obě pracoviště domluvila na podzimním pokračování.
Program konference:
Co-chairs:
- Prof. Lina Oravec (Koblenz University)
- Prof. Jan Vičar (University of West Bohemia)
- Dr. Romana Feiferlíková (University of West Bohemia)
Speakers:
- Radek Žitný (Pilsen) Czech clarinetist Milan Kostohryz. His Contribution for interpretation and music education (Milan Kostohryz a jeho přínos interpretaci a pedagogice)
- Park, Yeo-Jin (Koblenz) Überzeugungen von Musikschullehrkräften zur Unterrichtsqualität. Eine qualitative Studie mit Lehrenden an hessischen Musikschulen -
- Elvira Gadžijeva (Pilsen) Russian methodologies of vocal training applied in the Czech children's choir
- Recklies, Erik (Koblenz) Wie halten Sie es mit der Klassik?
- Aleš Sladký (Pilsen) Blues lyrics in teaching of music and Czech at the grammar school
- Bubinger, Anne(Koblenz) Grenzen gibt's ja nur im Geist, eigentlich
- Soňa Bařtipánová (Pilsen) Angewandte Musikkunst und Projektmanagement. Eine Modellstudie zur Verbindung Musikkunst und Projektmanagement im Bildungsprozess)
- Tomáš Karpíšek (Pilsen) Kontrabass in der tschechischen Musik des 21. Jahrhunderts mit Schwerpunkt auf Solo- und Kammermusikliteratur im historischen und internationalen Kontext
CZECH REPUBLIC AND LUSOFONIC COUNTRIES: Education, art and digital technology in teaching
Konference z důvodu pandemie přesunuta na podzim 2020 v on -line formě, proběhla úspěšně v plánovaném termínu. Dvou jednacích dnů se účastnilo přes 50 akademických pracovníků z České republiky, Brazílie a Portugalska. Výsledkem budou publikace vydané v brazilském nakladatelství v roce 2021.
Webové stránky konference: https://crlcconference.wordpress.com/
Článek o konferenci: https://info.zcu.cz/clanek.jsp?id=3175