kcj-1

PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ

Vše, co potřebujete vědět pro úspěšné přijetí ke studiu.

Podobu a podmínky přijímacího řízení stanovuje Vyhláška děkana k přijímacímu řízení, odkaz na ni naleznete níže. Detailní informace o průběhu přijímacího řízení a konkrétní podmínky najdete v detailních podmínkách

Naše fakulta nerozesílá písemné pozvánky k přijímacímu řízení. Termín, místo a čas jednotlivých zkoušek najdete v harmonogramu, který bude zpřístupněn nejpozději 15 dní před konáním zkoušek na webu studujifpe.zcu.cz.

HUDEBNÍ VÝCHOVA SE ZAMĚŘENÍM NA VZDĚLÁVÁNÍ

Přijímací zkoušky pro akademický rok 2024/2025

  • Přijímací řízení probíhá bezkontaktně – formou portfolio.
  • Termín odevzdání pro Bc. obor (1. kolo): do 1. 6. 2024
  • Termín odevzdání pro Bc. obor (2. kolo): 28. 8. 2024 
    • Maior, forma prezenční, standardní doba studia 3 roky,
    • Minor: Německý jazyk se zaměřením na vzdělávání, Ruský jazyk se zaměřením na vzdělávání, Matematika se zaměřením na vzdělávání,
  • Portfolio uchazeč již nezasílá:

    v případě programu Hudba se zaměřením na vzdělávání, pokud již portfolio zaslal v předchozím příjímacím řízení pro akademický rok 2024/25 a bylo hodnoceno úspěšně, tedy minimálně 18 body (min. 2 body z 1. souboru a po 8 bodech z 2. a 3. souborů). Do druhého kola bude započteno hodnocení komise z kola prvního.

Forma zkoušky: hodnocené portfolio (pro programy typu komplet, maior, minor). Tato část přijímacího řízení probíhá nekontaktní formou – bez osobní účasti uchazeče. Předpokládá se uchazečova znalost hudební teorie v rozsahu: ZENKL, Luděk. ABC hudební nauky. 8. vyd. Praha: Editio Bärenreiter, 2003. ISBN 80-86385-21-3.V případě podání více přihlášek, realizuje uchazeč pouze 1x sadu videí a dotazníku (viz detailní podmínky).

Náležitosti Portfolia a pokyny k jeho odevzdání:

Uchazeč vloží tři samostatné soubory podle daných požadavků a definovaných parametrů do jednoho Google formuláře, který pojmenuje svým příjmením a jménem, stejně jako jednotlivé soubory. Pro nahrání souborů musí být uchazeč přihlášen ke Google účtu.

  1. soubor: umělecké CV uchazeče formou dotazníku
  2. soubor: hra na nástroj formou videa
  3. soubor: vokální dovednosti formou videa

Formulář pro odevzdání portfolia najdete zde.

 

Ad1)  CV

Umělecké curriculum vitae (ke stažení zde) formou písemného dotazníku, kde zaškrtnete vyhovující, případně doplníte slovně:

  1. Jméno a příjmení
  2. Studovaná/vystudovaná střední škola, adresa školy
  3. Absolvovaná základní umělecká škola/soukromá škola/výuka u soukromého učitele, hudební nástroj/zpěv, počet absolvovaných let
  4. Členství v pěveckém sboru, hudební skupině – v minulosti, v současnosti
  5. Popis vlastní hudební život – aktivní (účinkování na koncertech, soutěžích - doložte záběrem na program, diplom), pasivní – návštěva koncertů za poslední rok, hudba v domácím prostředí, jaký styl hudby - klasika, pop, rock, country, ….

Ad2)  Nástrojové dovedností

  • Uchazeč vloží video hry na hlavní hudební nástroj (dle volby uchazeče) – povinně
  • Uchazeč případně může vložit video hry na druhý hudební nástroj – nepovinně (body za oba nástroje se sčítají, max. však do 15 bodů).
  • Uchazeč pojmenuje všechny hrané stupnice a skladby před vlastní hrou nebo vloží titulky do videa

Povinné části hry na klavír:

  • 1 stupnice dur minimálně s 1 posuvkou v předznamenání + stejnojmenná moll, všechny druhy (aiolská, harmonická, melodická), hra protipohybem nebo rovným pohybem nebo kombinovaně
  • akordy k vybrané stupnici v dur i v moll
  • 1 etuda nebo technické cvičení (např. C. Czerny, op. 261, 849, 821, 299..., popř. Cramer)
  • 1 přednesová skladba do r. 1800 (bez repetic, případně zkrácená do konce větného dílu)
  • 1 přednesová skladba od r. 1800 (z kategorie klasické hudby, bez repetic, případně zkrácená do konce větného dílu)

Povinné části hry na jiné hudební nástroje:

  • 1 stupnice dur minimálně s 1 posuvkou v předznamenání + stejnojmenná moll, všechny druhy (aiolská, harmonická, melodická), hra protipohybem nebo
  • akordy k vybrané stupnici v dur i v moll
  • 1 etuda nebo technické cvičení pro zvolený hudební nástroj
  • 1 přednesová skladba do r. 1800 (bez repetic nebo vhodně zkrácená) pro zvolený hudební nástroj nebo v transkripci
  • 1 přednesová skladba od r. 1800 (z kategorie klasické hudby, bez repetic nebo vhodně zkrácená) pro zvolený hudební nástroj nebo v transkripci

Ad 3) Vokální dovednosti

Uchazeč vloží video zpěvu 2 lidových písní bez doprovodu 

  1. Povinně jedna píseň z:
    • U panského dvora v D dur (např. zde), nebo
    • Vyletěla holubička ze skály v C dur (např. zde
  1. Uchazeč zazpívá libovolnou lidovou píseň dle svého výběru bez doprovodu v tónině dle své volby (2 sloky)

Náležitosti a pokyny k jeho odevzdání:

  • Dotazník si uchazeč stáhne přímo z Google formuláře pro odevzdávání portfolia nebo zde
  • Uchazeč nazve svým příjmením každý z vkládaných souborů do Google formuláře.
  • V úvodu videozáznamů 2. a 3. části se uchazeč představí jménem, případně vloží popisek do videa. Před skladbou uchazeč oznámí název skladby a autora (ne u lidové písně).
  • Videa nemusí být vcelku, mohou obsahovat střihy po jednotlivých skladbách.
  • Videonahrávky musí kontinuálně zabírat obličej a ruce uchazeče na nástroji ze vzdálenosti max. 2 metry, min. rozlišení 1280x720 obrazových bodů, ve formátu MOV nebo MP4. Celkové nesmí všechny soubory (formát  např. MOV, MP4) přesáhnout  datovou velikost 100 GB.
  • Akceptovány budou pouze soubory uložené do termínu na určeném úložišti.
    Formulář Google odešlete nejpozději do 1.6. 2024 23,59h. Po tomto datu bude formulář znepřístupněn. Odeslaný Google formulář platí pro všechny přihlášky s oborem Hudba podané na FPE ZČU v Plzni.
  • Pokud uchazeč neobdrží automatický potvrzující e-mail o odeslání souborů do 24 hodin znamená to, že soubory doručeny nebyly a musí daný problém neprodleně řešit kontaktováním vedoucí KHK na adresu: feiferlo@khk.zcu.cz. Akceptovány budou pouze soubory zaslané prostřednictvím formuláře. Portfolio nemá náhradní termín.

Hodnocení je komisionální. Soubory budou hodnoceny celkem 40 body. Za část č. 1 maximálně 10 bodů, za část č. 2 a 3 maximálně 30 bodů (15 za nástroj a 15 za zpěv). Uchazeč je úspěšný, pokud získá 18 bodů, min. 2 body z 1. souboru a po 8 bodech z 2. a 3. souborů. Za nedodržení stanovených podmínek definovaných v předchozích odstavcích dochází k bodové penalizaci. 

UČITELSTVÍ HUDEBNÍ VÝCHOVY PRO ZŠ A SŠ

Přijímací zkoušky pro akademický rok 2024/2025

  • Přijímací řízení probíhá bezkontaktně – formou portfolio.
  • Termín odevzdání pro NMgr. obory: do 14. 6. 2024.

Forma zkoušky: hodnocené portfolio. Tato část přijímacího řízení probíhá nekontaktní formou – bez osobní účasti uchazeče. Podmínkou přijetí ke studiu je absolvování bakalářského nebo magisterského studia zaměřeného na vzdělávání nejpozději do září 2024. Pokud je uchazeč absolventem jiného studijního programu, je povinen doložit do stejného data doklad o absolvování základních pedagogicko-psychologických předmětů a reflektované náslechové pedagogické praxe v rozsahu programu celoživotního vzdělávání (CŽV) zaměřeného na získání základních pedagogicko-psychologických kompetencí a reflektované praxe. (více informací na webu CŽV)

Náležitosti Portfolia a pokyny k jeho odevzdání:

Uchazeč vloží dva samostatné soubory podle daných požadavků a definovaných parametrů do jednoho Google formuláře, který pojmenuje svým příjmením a jménem, stejně jako jednotlivé soubory. Pro nahrání souborů musí být uchazeč přihlášen ke Google účtu.

  1. soubor: CV zaměřené na hudbu formou dotazníku – ke stažení zde
  2. soubor: Zpěv a doprovod formou videa

Formulář pro odevzdání portfolia najdete zde.

 

Ad 1) CV zaměřené na hudbu dotazník:

Oblasti:

  1. Absolvované vzdělání – označte platnou volbu
  2. Členství v pěveckém sboru, hudební skupině (doplňte název, město, počet let)
  3. Popis vlastního hudebního života – aktivního (účinkování na koncertech, vystupování)
  4. Ostatní (soutěže, profesionální angažmá apod.

Ad 2) Zkouška vokálních a instrumentálních dovedností

Videonahrávka zpěvu 2 písní s vlastním klavírním doprovodem dle vlastního výběru a v tónině vyhovující poloze hlasu uchazeče:

  • 1 lidová píseň
  • 1 nonartificiální píseň

Náležitosti a pokyny k jeho odevzdání:

  • Dotazník si uchazeč stáhne přímo z Google formuláře pro odevzdávání portfolia nebo zde
  • Druhý soubor (videonahrávka) začne představením uchazeče (jméno a příjmení) a oznámením názvu a autora hraných písní. Videonahrávky musí kontinuálně zabírat obličej a ruce uchazeče na nástroji ze vzdálenosti max. 2 metry, min. rozlišení 1280x720 obrazových bodů, ve formátu MOV, MP4. Oba soubory musí být vloženy nejpozději do 14. 6. 2024 katedrální úložiště. Akceptovány budou pouze soubory uložené do termínu na určeném úložišti.
  • Hodnocení je komisionální. Soubory budou hodnoceny celkem 40 body. Za nedodržení stanovených podmínek definovaných v uvedených bodech dochází k bodové penalizaci. Uchazeč je úspěšný, pokud získá min. 2 body z 1. části a 8 bodů z 2. části.
  • Pokud uchazeč neobdrží automatický potvrzující e-mail o odeslání souborů do 24 hodin znamená to, že soubory doručeny nebyly a musí daný problém neprodleně řešit kontaktováním vedoucí KHK na adresu: feiferlo@khk.zcu.cz. Akceptovány budou pouze soubory zaslané prostřednictvím formuláře. Portfolio nemá náhradní termín.

HUDEBNÍ TEORIE A PEDAGOGIKA

Přijímací zkoušky pro akademický rok 2024/2025

  • odevzdání přihlášek pro doktorský studijní program: do 31. 5. 2024 do 24:00. Přihlášku je nutné podat na adrese http://eprihlaska.zcu.cz
  • zaslání disertačního projektu a dalších materiálů (viz níže požadavky pro přijímací zkoušku): do 29. 5. 2024 elektronicky na adresu feiferlo@khk.zcu.cz
  • konání zkoušky v pátek  21. června 2024 v 10 hodin v budově Fakulty pedagogické ZČU v Plzni, Klatovská třída 51, učebna KL310. 

Specifikace obsahu přijímací zkoušky

  • Přijímací komise posoudí relevanci magisterského vzdělání uchazeče a v rámci odborné rozpravy posoudí předpoklady uchazeče pro jeho samostatnou vědeckou, výzkumnou nebo tvůrčí činnost v oboru a jeho schopnost komunikace alespoň v jednom světovém jazyce.

Požadavky na uchazeče:

  • Titul magistr (Mgr. či MgA., případně PhDr. nebo PaedDr.) v oboru učitelství pro střední školy (nebo 2. stupeň základních škol) pro předmět hudební výchova, případně v oboru muzikologie či hudební umění.

Při konkurzním pohovoru uchazeč prokáže:

  • dobré znalosti z muzikologie a hudební pedagogiky
  • schopnost samostatné vědecké práce a teoretického studia v oboru hudební teorie a pedagogika
  • dosavadní kvalitní výsledky v oboru (tj. publikační činnost, kvalita diplomové práce, hudebně pedagogická aktivita apod.)
  • Součástí konkurzního pohovoru je zjištění jazykového vybavení uchazeče. Uchazeč může být přijat do prezenčního či kombinovaného studia.

Požadavky pro přijímací zkoušku:

Disertační práce:

  • Při konkurzním pohovoru uchazeč představí téma své dizertační práce. Preferována budou aktuální témata, umožňující věcná řešení, srovnávací analýzy, historický přístup, empirický výzkum, hlubší hodnocení apod. Práce musí být psána odborným jazykovým stylem s použitím poznámkového aparátu. Nemohou být přijaty pouhé popisy praxe bez zdůvodnění a bez hodnocení a práce esejistické povahy. Možnosti výběru specializace a tématu disertační práce mohou zájemci konzultovat s vedoucím či členy oborové rady doktorského studia na katedře hudební výchovy a kultury – e mailem, osobně po domluvě.  
  • Při konkurzním pohovoru dochází k upřesnění tématu dizertační práce, případně se v dohodě s uchazečem stanoví téma vhodnější.
  • písemný projekt zamýšlené disertační práce v rozsahu 5 až 10 normostran textu podle následující osnovy:
    • pracovní název práce,
    • stručný přehled stavu pramenů a literatury ke zvolenému tématu,
    • návrh cílů, metod a struktury zamýšlené práce,
    • představa o přínosu disertace pro hudební výchovu, hudební kulturu či pro obor Hudební teorie a pedagogika;
  • soupis prostudované vědecké a odborné literatury související s disertačním tématem;
  • soupis publikovaných i nepublikovaných odborných prací, aktivních vystoupení na vědeckých konferencích apod.