nastroje

Naše velká katedra

Katedra hudební výchovy a kultury je pracovištěm, které zabezpečuje vzdělávání učitelů všech stupňů, včetně učitelství pro 1. stupeň a mateřské školy. Nedílnou součástí katedry je také výzkumná a umělecká činnost.
Naše aktivity Naši odborníci

Něco málo o nás

Katedra hudební výchovy vznikla jako jedna z prvních na pedagogické fakultě v Plzni v roce 1948. V současné době poskytuje učitelské hudebně-výchovné vzdělání pro všechny stupně škol, tj. od škol mateřských až po školy střední. S výjimkou studia učitelství pro 1. st. ZŠ se ostatní hudební obory studují od akademického roku 2006/2007 strukturovaně, tj. v tříletém studiu bakalářském (Hudba pro vzdělávání) a v dvouletém navazujícím studiu magisterském (Učitelství pro ZŠ, SŠ). Od roku 2019 je na KHK doktorské studium Hudební teorie a pedagogika, které má již první tři absolventy (2023).

V letech 1992 – 2011 bylo na KHK možné studovat hudební výchovu ve spojení s umělecko-pedagogickými disciplínami: sólový zpěv, hra na akordeon a sbormistrovství (až od roku 2006). Studenti těchto oborů jsou vesměs velmi úspěšní ve svém pedagogickém a často i uměleckém působení.  Několik z nich získalo ocenění Laureát Plzeňského Orfea, např. Adam Plachetka – zpěv, 2008, Pavel Samiec – akordeon, 2009, Anastázie Šourová  - sbormistrovství, 2010, Adéla Lučanská - zpěv a Pavel Samiec – skladba, 2011. Získávali ocenění na mezinárodních soutěžích (např. Lucie Hilscherová – zpěv, 1. místo v kategorii píseň na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech 2008, a další). V roce 2011 však byly tyto obory uzavřeny, a to z důvodu velké finanční nákladnosti. 

 V roce 2009 byl na KHK otevřen nepedagogický bakalářský obor Popularizace hudební kultury, který byl zaměřen na výchovu a přípravu pracovníků v kultuře na různých úrovních. Obor byl zavřen v roce 2016.

V letech 2009-2011 se drasticky snížil počet akademických pracovníků, z původních 20 zaměstnanců se snížil stav na 7 vyučujících. V současné době se stav stabilizoval na 10 akademických pracovníků. Každý z nich plní úkoly z pedagogické, vědecké a umělecké oblasti, které odpovídají jejich odbornosti. V oblasti vědecké práce se prezentují všichni členové katedry. Publikace jsou zaměřeny na hudební teorii, didaktiku hudební výchovy, na hudební regionalistiku (máme vzor ve skvělých předchůdcích - doc. Vlasty Bokůvkové a doc. Jaroslava Fialy). Mimo to jsou všichni akademičtí pracovníci řešiteli, spoluřešiteli nebo spolupracovníky různých krátkodobých i déle trvajících projektů a grantů. Akademičtí pracovníci se prezentují také uměleckou činností, která je vedena v Registru uměleckých výstupů (RUV).

Do umělecké činnosti – sólové i sborové jsou také zapojováni studenti katedry. Pokračujeme v dlouhodobé spolupráci se Západočeskou galerií, v galerii Masné krámy pořádáme koncerty s Plzeňským akademickým sborem i se sólisty - hráči na různé hudební nástroje a ve zpěvu pod názvem Setkání s hudbou již od roku 1995. Mimo to se studenti pravidelně účastní celostátního kola interpretační soutěže studentů pedagogických fakult v ČR, a to tradičně s velkými úspěchy. Rádi bychom obohatily katederní hudební život o koncerty konané v aule Pedagogické fakulty ve Veleslavínově ul., kam se podařilo z za pomoci projektu zakoupit koncertní křídlo značky Seiler (2024).

V roce 2009 se stal vedoucím katedry, po doc. PhDr. Janě Jindrové, CSc., doc. Mgr. et MgA. Jiří Bezděk, Ph.D., dnes již profesor (jmenován v roce 2018), který také v roce 2015 vykonával funkci proděkana FPE pro vědu a umění. Od roku 2017 je vedoucí katedry Mgr. et Mgr. Romana Feiferlíková, Ph.D. (2000-2008 tajemnice katedry, 2009-2017 zástupkyně vedoucího katedry). 

Víte, že

Za dobu své existence má katedra kolem 1000 absolventů – učitelů hudební výchovy na základních či středních školách, operních, koncertních, sborových pěvců, sbormistrů a hráčů na akordeon …

Za dobu svého studia se můžete naučit obstojně zpívat a  hrát na klávesový nástroj a  porozumět teoretickému základu oboru (samozřejmě za předpokladu investování vlastní energie a  času). V rámci didaktiky vás seznámíme s nejnovějšími trendy výuky hudební výchovy a  ukážeme vám co, jak a kdy v Hv učit.